Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.
pic

Обявени са финалистите за наградите на ЕС за органични продукти за 2023 г.

Еврокомисията обяви финалистите на изданието за 2023 г. на Европейските награди за органични продукти. Избрани са трите най-добри проекта за всяка от 8-те индивидуални награди, което прави общо 24 финалисти от 11 страни от ЕС, съобшиха от представителството на ЕК.

Финалистите са избрани от набор от близо 100 кандидатури от цяла Европа, с по-голямо присъствие от Централна Европа и Балтика в сравнение с миналата година.

Победителите ще бъдат обявени на официалната церемония по награждаването, която ще се проведе в Брюксел на 25 септември.

Наградите на ЕС за органични продукти се проведоха за първи път през 2022 г. като част от ангажимент, поет в Плана за действие за развитието на биологичното производство, с цел признаване на високи постижения по цялата верига на стойност в биологичното производство, от фермерите до ресторантите, от малките и средни предприятия до биорайоните. Въз основа на миналогодишния опит схемата на ЕС за органични награди се състои от 7 категории и 8 индивидуални награди. Те признават отлични, иновативни, устойчиви и вдъхновяващи проекти, създаващи истинска добавена стойност за биологично производство и консумация.

Наградите се организират съвместно от Европейската комисия, Европейския икономически и социален комитет, Европейския комитет на регионите, "Копа-Коджека" и IFOAM Organics Europe. Журито за наградите е съставено от представители на тези организации, както и от Европейския парламент и Съвета на ЕС.

Конкурсът за награди е отворен за всеки участник или институция по веригата на биологичната стойност с проекти, допринасящи за по-голяма достъпност на органичните продукти в ЕС. Журито избира победителите във всяка категория, като оценява техните проекти спрямо хоризонталните критерии за награждаване.

Финалистите във категорията за "Най-добър органичен фермер (жена)" са Малгожата Пуцер от Полша, Селин Кленет от Франция и Клара Бенито Пачеко от Испания, а за "Най-добър органичен фермер (мъж)" - Роберто Джадоне от Сицилия, Томас Мосхос от Гърция и Михайло Халив от Испания.

За "Най-добър органичен регион" се борят Бургенланд в Австрия, Дордон и Сентр-Вал дьо Лоар във Франция. 

"Най-добър органичен град" ще бъде избран между Бремен в Германия, Хайдунанаш в Унгария и Виена в Австрия.

Био регион С. Педро до Сул, област Визеу, Португалия, Иданха-а-Нова, Бейра Байша, Португалия, Биодистрикт на Виа Америна и Форре, Чивита Кастелана, Италия се състезават за приза "Най-добър органичен "био район".

В категория "Най-добро малко и средно предприятие за преработка на органични храни" претендентите са "Фюрстенхоф" (Fürstenhof GmbH) от Финкентал, Германия, "Дъ Мери мил" (The Merry Mill) от Викарстаун, графство Лийш, Ирландия, и Органична ферма Кукенбергер (Ekološka kmetija Kukenberger) от Требне, Словения.

"Най-добър търговец на органични храни" ще бъде избран между Агроекологична кооперация "Вали и вега" (Valle y Vega) на Гранада от Чуриана де ла Вега, Андалусия, Испания, "Гут Вулксфелде" (Gut Wulksfelde) от Тангщед, Хамбург, Германия, и "НатураСи Конелиано" (NaturaSì Conegliano) от Конелиано, Венето, Италия.

В категорията "Най-добър органичен ресторант/услуга за храна" кандидатите са Съоръженията за отдих на Луфтбург - Коларик (Luftburg - Kolariks Freizeitbetriebe GmbH) във Виена, Австрия, Селско имение "Трнуля" (Trnulja) в Любляна, Словения, и Биохотел "Св. Даниел" в Станиел, Словения.

Допълнителна информация за кандидатите, критериите за подбор и наградите като цяло можете да намерите на  уеб страницата на Европейските награди за органични продукти.

Контекст

Увеличаването на биологичното земеделие, аквакултурата и производството допринася значително за намаляване на употребата на химически торове, пестициди и антимикробни средства. Има положителен ефект върху климата, околната среда, биоразнообразието и хуманното отношение към животните. То може също така да допринесе за справедливи доходи на фермерите и развитие на селските райони. Ето защо биологичното производство е определено като играещо ключова роля в постигането на целите, заложени в Европейския зелен пакт и стратегиите "От фермата до трапезата" и "Биоразнообразие".

Поради тази причина Комисията си е поставила цел до 2030 г. 25 на сто от земеделската земя в ЕС да бъде използвана за биологично земеделие, в допълнение към значително увеличаване на нивото на биологична аквакултура. В подкрепа на това през март 2021 г. ЕК прие План за действие за развитие на биологичното производство (известен като Органичен план за действие).

Планът твърди, че за да се стимулира биологичното производство, потребителското търсене на органични продукти трябва да расте, което изисква по-голяма обществена осведоменост за характеристиките и ползите от биологичното производство. В резултат на това наградите на ЕС за органични продукти са замислени като средство за повишаване на обществената осведоменост относно тези продукти.

Източник:
БТА