Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Държавите-членки приеха предложението на ЕК за намаляване прага на остатъчните пестициди в храните

Държавите-членки подкрепиха предложението на Комисията за намаляване на максималните остатъчни нива (МДГОВ) на два неоникотиноидни пестицида, за които е известно, че имат неблагоприятно въздействие върху пчелите, предаде Агрозона. Регламентът ще бъде внесен в Съвета и Парламента, които имат два месеца за реакция. Ако двете институции не се противопоставят, наредбата ще бъде приета в началото на 2023 г.

Оценките на Европейската агенция за безопасност на храните показват, че клотианидин и тиаметоксам представляват висок риск за опрашителите. Поради тази причина тяхната употреба на открито вече беше забранена в ЕС през 2018 г.

За внос на храни и фуражи новите правила ще намалят съществуващите максимални граници на остатъци за тези вещества до най-ниското ниво, което може да бъде измерено с най-новите технологии. Очаква се правилата да бъдат приети до началото на следващата година. Операторите в хранително-вкусовата промишленост и трети страни ще имат достатъчно време да се адаптират към новите правила. Новите МДГОВ ще се прилагат за храни, произведени в ЕС – за които прагът вече е много нисък – и за храни, внесени от трети страни, предаде ag-press.

„Това е първият път, когато намаляваме МДГОВ, за да вземем предвид въздействието на активните вещества върху околната среда, което може да има глобални последици. Това е важна стъпка в нашата работа по стратегията Farm to Fork. Като се има предвид отрицателното им въздействие върху опрашителите по света, включително пчелите, употребата на тези два неоникотиноида вече е преустановена в ЕС. Днес ние правим още една крачка, като допринасяме за прехода към устойчиви хранителни системи, също и на глобалната сцена. След като договорените днес правила бъдат въведени, вносните продукти вече няма да могат да съдържат остатъци от тези два неоникотиноида.“, заяви Комисарят по здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакидес.

Регламентът ще приложи на практика целите на Комисията, както е обявено в Зелената сделка за Европа и стратегията „От фермата до вилицата “, и ще вземе предвид екологичните аспекти при оценката на заявленията за допустими отклонения при внос на пестициди, които вече не са разрешени в ЕС, докато спазване на стандартите и задълженията на Световната търговска организация (СТО).  След консултации с членовете на СТО предложението на Комисията беше представено на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите, където получи подкрепата на квалифицирано мнозинство от държавите-членки.