Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Гергана Стоева представя България на Конгреса на младите фермери в Брюксел

IX издание на Европейския конгрес на младите фермери се провежда на 6 декември в Брюксел. Тазгодишният участник, който представя страната ни, е Гергана Стоева и нейната ферма в село Желява за отглеждане на магарета.

Няколко са и категориите, в които фермери ще бъдат отличени на събитието:

• „Най-устойчив проект“ за справяне с предизвикателствата, причинени от войната в Украйна, както и пандемията COVID-19 и/илиза въвеждане на екологични практики в стопанството за борба с климатичните промени;

• „Най-добър дигитален проект“ за прилагане и разпространение на цифрови технологии и иновации в стопанството;

• „Най-добър проект за подобряване на селските райони“ за осъществяване на дейности, които допринасят за икономическото, екологичното и социално развитие на селските райони.

Проектът, с който Гергана се включва в надпреварата за най-добър млад фермер на Европа е с надслов: „От иновативни дейности до устойчив модел за развитие на стопанството“. Иновативната и устойчива практика в проекта е лиофилизацията на магарешко мляко и продуктите, които Гергана, е създала: 

- пробиотик от лиофилизирано магарешко мляко и Лактобацилус булгарикус; 
- хранителни добавки от лиофилизирано магарешко мляко с четири вида билки - артемизин; демир бозан; ехинацея и прополис; бабини зъби; 
- два вида таблетки за смучене от лиофилизирано магарешко мляко с вкус на ягода и шоколад. 

Продуктите са разработени със съвместните проучвания на екипа на доцент Балтаджиева в Института по криобиология и хранителни технологии. Магарешкото мляко съдържа витамини - D; C; Omega 3; Omega 6, минерали и имуноглобулини. 
Във фермата на Гергана се отглеждат 60 магарета от породата „Балканско магаре“, коне и крави. Проектът на младата дама за бъдещото развитие на стопанството включва създаване на съоръжение за производството на течен органичен подобрител на почвата от магарешки угнил оборски тор.

Снимка: Pxhere

Source:
АГРИБГ