Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Януш Войчеховски: моята визия за бъдещето на земеделието се основава на сигурност, стабилност, устойчивост и солидарност

Имаме нужда от ясна представа как трябва да изглежда земеделието след 2027 г. Моята визия за бъдещето на земеделието се основава на сигурност, стабилност, устойчивост и солидарност.

Това каза еврокомисарят по въпросите на земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски по време на официалното откриване на 88-ото издание на изложението "Зелена седмица Берлин".

Той подчерта, че в момента фермерите в Европа се сблъскват с много проблеми, предизвикани от климатичните промени. А бъдещите цели за производството на 60 процента повече храна до 2050 г., за да може да се изхранва световното население, което се очаква да нарасне до 9 млрд. души, показват, че подкрепата за фермерите трябва да продължи. "В този момент на криза ЕС стои зад своите фермери - с извънредните помощи заради КОВИД-19, нарушенията на пазара, климатичните промени", коментира Войчеховски.

Според него в по-дългосрочна перспектива трябва да се работи върху принципа, че всички бъдещи политики, законови регулации и инструменти за инвестиции трябва да се основават на анализи на потенциалните въздействия върху земеделските дейности и хранителната сигурност.

"За да гарантираме хранителната сигурност в бъдеще, ние трябва да предприемем широка гама от действия", допълни еврокомисарят, подчертавайки, че е необходима икономическа и законова стабилност. Тук идва и ролята на Общата селскостопанска политика (ОСП).

По думите на Войчеховски трябва да се дава помощ за тези, които имат най-голяма нужда от нея, като например малките и средни фермери, както и на младите фермери. Той посочи, че има планове за подкрепата на 370 000 млади фермери.

По мнението на еврокомисаря трябва да защитим земеделската земя да бъде не използвана тя за неземеделски цели. Той посочи още, че екосхемите трябва да се насърчават, управлението на водите - да се подобри, а пазарните бариери - да бъдат премахнати.

"ЕК има силни политически амбиции за продоволствената сигурност, но знаем че те не са достатъчни - трябват действия и резултати", посочи Войчеховски.

По повод протестите на фермерите в Германия федералният министър на храните и земеделието Джем Йоздемир представи своята визия за справяне с конфликтите. "Трябва да приемем, че другата страна може също да е права, че не е по-глупавата", каза той.

Йоздемир допълни, че тази година е различна, тъй като фермерите вече прекараха няколко седмици по улиците на федералната столица. "Аз разбирам гнева на нашите фермери - намаляването на субсидиите за гориво и увеличаването на данъците за машините беше изненадващо за тях и несправедливо. Но моето впечатление е, че тези протести са и за признание и благодарност за това което правят фермерите, за да имаме какво да ядем - това не трябва да се взима за даденост", коментира германският министър.

Той изрази мнение, че протестите са вече вид метафора, че земеделието вече е претоварено. Йоздемир допълни, че трябва да се говори за проблемите, които се пренебрегват от години. Нека не просто политизираме, а да убедим фермерите, че могат да разчитат на решенията на политиците, призова министърът.

Йоздемир засегна и проблема с липсата на фермери в селата, както и за липсата на връзка със земеделието. "Децата дори не знаят как да си сготвят храната. Ако работим за популяризиране на местните продукти, хората ще започнат да ги купуват. Това е от полза за всички, в това число и земеделците", посочи министърът.

Той каза, че някои виждат Общата селскостопанска политика като бюрократично чудовище, затова е необходимо в бъдеще да се работи върху това тя да стане по-малко бюрократична.

По думите на кмета на Берлин Кай Вегнер времената са вълнуващи и това е точното време да за провеждането на "Зелената седмица" - изложението с най-много посетители и най-дълга история в света. Той отбеляза, че германските фермери протестират през последните седмици и поставят земеделието в светлините на прожекторите.

Според Вегнер е съществено да има диалог, а за Германия е много важно земеделието да бъде независимо. "Не бива да действаме един срещу друг, а заедно. От това ще се облагодетелстват всички - политици, фермери и потребители", посочи кметът на Берлин.

Българският министър на земеделието и храните Кирил Вътев също присъства на откриването на изложението.

"Зелена седмица Берлин" е един от най-традиционните търговски панаири в цялата страна и едно от най-известните събития в Германия. Основан през 1926 г. в Берлин, той е водещ международен търговски панаир за храни, селско стопанство и градинарство. Изложители от цял свят представят широка гама от продукти в рамките на десет дни. Освен това "Зелена седмица" поставя на сцената актуални социални въпроси като опазване на климата, кръгова икономика, опазване на ресурсите и устойчиво използване на земята. Тазгодишното издание на панаира ще се проведе от 19 до 28 януари в "CityCube" в Берлинския изложбен център. "Зелена седмица" е отправната точка за Глобалния форум за храни и земеделие (GFFA) - водещата международна конференция по ключови въпроси за бъдещето на глобалното земеделие и хранително-вкусовата промишленост.

Тази година 1400 изложители от 60 държави ще представят своите продуктови гами. Това включва около 1000 изложители от Германия и 400 международни изложители. България също има свой национален щанд, на който ще бъдат показани продуктите на 11 производители. Очаква се панаирът да привлече над 300 000 посетители от над 60 държави.

В събота, 20 януари, по време на събитието за първи път ще се проведе Конференцията на министрите на земеделието, в която участие ще вземат около 70 министри от цял свят.

Source:
БТА, Снимка: © Messe Berlin GmbH