Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

Роботи за доене и автоматично хранене в семейна ферма в Обединеното кралство

Видео

Превод на видеото на български език:

В това видео Джеф и Джордж Лестър, млекопроиводители от Обединеното кралство, демонстрират доилния робот ASTRONAUT и системата за автоматично хранене VECTOR на Lely. Те споделят мотивите си за избор на  по-технологичния  начин за доене на животните. Видеото е заснето по време на посещение на NEFERTITI в Обединеното кралство.

Въведение във фермата

Добре дошли в нашата ферма. Намираме се в  Lee Brockhurst, Шропшир, Англия. С удоволствие ще ви покажа как работим. Доим около 180 крави от породата Холщайн с три робота и система за автоматично хранене Lely. Всички животни отглеждаме сами, в съответствие с политика ни за развъждане чрез използването на сексирана сперма. Останалите животни са от породата „Белгийско синьо говедо“, които или отглеждаме или продаваме на пазара.

Доене с роботи и автоматично хранене Lely ASTRONAUT и VECTOR

Започнахме да използваме роботите Lely преди около 13 години. Наложи се да намалим стадото от 120 на 70 крави, което е достатъчно за един робот. Идеята беше да се научим как да управляваме стадото с помощта на робот. Така когато дойдохме тук и получихме 3 робота и три пъти повече крави, това не беше толкова голям шок за нас. Вече знаехме какво правим. Бяхме уверени. Добавихме система за автоматично хранене Lely-VECTOR. Много от принципите на доилната машина са пренесени и към храненето. Производителите на  Lely са изследвали и предвидили какво е необходимо за перфектната система за изхранване на една крава. Тя иска малко, иска често, иска да е свежо и да е постоянно. Роботът VECTOR се справя отлично с тези задачи.
Тук можете да видите кухнята и блоковете за силаж. Кухнята е достатъчно голяма, за да издържи три дни без зареждане. Така можем да я напълним в петък следобед и да не се налага да се занимаваме отново с храненето на животните до понеделник или вторник. Дори и след три дни храната е все така леденостудена и с отлично качество, когато пристига при животните. Забелязахме огромно увеличение на производителността благодарение на автоматичното подаване. Предлагането на сухо вещество наистина се е увеличило. Кравите ядат повече, дават повече мляко, по-плодовити са и имат по-малко стомашни оплаквания заради консистенцията. Откакто започнахме преди 13 години, общият добив от животните се е увеличил от около 9000 литра на лактация до 11,5 хиляди. Това много помогна на рентабилността ни.

Геномни изследвания и трансфер на ембриони

Избрахме породата Холщайн, тъй като търсим млекодобив. Извършваме генетични тестове на всички юници и въз основа на тази информация правим селекция за разплод. А сега тъкмо започваме да правим ембриотрансфери с най-добрите си юници. Опитваме се да идентифицираме генетичните „суперзвезди“ сред животните и да ги използваме. Надяваме се, че ще получим 10 или 12 телета от това животно. По този начин  можем да стесним кръга, когато избираме кои животни да отглеждаме, като  изберем най-доброто от най-доброто. В крайна сметка по този начин ще повишим генетичното ниво на цялото стадо. 

Мотивация и ползи

Избрахме този технологичен  начин на доене, защото той е в наша полза. Една от основните причини за използването на тази технология е намаляването на труда, свързан с доенето на кравите. Освен това ни позволява по-голяма гъвкавост в социалния ни живот. Технологиите също така намаляват зависимостта ни от персонала, което е голям проблем тук.

Заключение

Постигнахме значителен успех в увеличаването на добива на мляко. Приближаваме се към горната граница на това, което смятаме, че можем да направим. Преди смятахме, че щом сме достигнали това състояние, ще можем да седнем и да се отпуснем. Но не! Предизвикателствата тепърва предстоят. Просто трябва да ги разпознаем, когато се появят. Трябва да кажем: "Добре, как ще променим бизнеса и ще се адаптираме? Сега стигаме до момента, в който производствените разходи стават толкова високи. Управлението на маржа ще бъде най-важното нещо през следващите няколко години. Виждайки колко спокойно протичат процесите във фермата чрез използването на роботи, ми се иска да ги използвам повече  у дома. Ако намирането на работници е проблем, то този начин може да бъде решение. Видях една високоспециализирана система, която работи перфектно. Остава обаче въпросът дали тази висока специализация е подходящата система за бъдещето.