Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

Поредица „Ръководство за регенеративно земеделие“

Част 7: Препоръки за преминаване към регенеративно земеделие

Регенеративното земеделие изисква много знания и представлява цялостна промяна в модела на земеделие. Ето защо процесът на популяризиране на този метод трябва да бъде придружен от ясна комуникационна стратегия.

Част 6: Проектиране на системи за отглеждане на култури за конкретни цели

Мерките за управление трябва да бъдат насочени към поддържане и подобряване на продуктивността на почвата, като същевременно се използва почвената влага. Покривните култури, заедно с no-till технологията, имат голям потенциал за постигане на тази цел.

Част 5: Процеси в системите за регенеративно земеделие

За да могат да изпълняват своите функции, растителните остатъци и покривните култури (наричани още междинни култури) трябва да се управляват правилно.

Част 4: Оборудване и машини за регенеративно земеделие

Опитът навсякъде по света показва, че въвеждането на регенеративно земеделие изисква подходящо оборудване на достъпна цена, специално предназначено за сеитба на необработени и мулчирани почви (т.е. при наличие на стърнище и/или покривни култури), както и за контрол и управление на покривните култури и растителните остатъци.

Част 3: Принципът но-тил

Регенеративното земеделие: предотвратява деградацията и ерозията на почвата; възстановява потенциала на почвата и нейната екосистема за агроекологична производителност; създава благоприятен цикъл на развитие на почвата.

Част 2: Жизнеспособност на почвата

Най-показателният елемент за качество на почвата е органичната материя. Това е органичната част, която се състои от мъртви растения и животински остатъци на различна степен на разлагане. Тук не включваме растителна материя, която е жива, не се разлага и се намира на повърхността. Органичната материя съдържа преди всичко органичен въглерод, но също така и макро и микро хранителни вещества, които са ценни за растежа на растенията и малко количество неорганичен въглерод.

Част 1: Качества и поведение на почвите

Две от основните причини за стагнация и спад на селскостопанското производство в региона са именно продължителната интензификация на производството и деградацията и влошаването на почвеното плодородие. Рисковете от деградация на почвата често се подценяват и остават незабелязани от фермерите.

Поддържането на почвата в подходящо състояние за активните жизнени процеси на цялата хранителна система почва-растение-вода е ключов фактор за подобряване на способността й за биотично само- възстановяване и поддържане на продуктивния капацитет на земята.