Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

Поредица „Индустрия 4.0 в животновъдството“

Част 5: Предизвикателства пред интелигентното животновъдство и интернет на нещата (IoT)

Интелигентното животновъдство се възприема като подход за ефективно използване на ресурсите за постигане на възможно най-добри резултати. Погледнато от различни страни, то отговаря на критериите за устойчива система. В литературата е посочено, че Интернет на нещата ще претърпи значителни технологични подобрения като технология, ориентирана към услугите.

Част 4: Наблюдаване на здравни параметри в период на разплод, продължение

Според проучване, проведено през 2014 г., популацията на говеда в света се оценява на 1,43 милиарда, а тази на овце и кози - на 1,87 милиарда. Въпреки големия брой на дребните преживни животни, изследванията на подходите за интелигентно животновъдство при тях са значително по-малко на брой в сравнение с  изследванията на подходите за интелигентно животновъдство при говедата.

Преведено и адаптирано от Industry 4.0 and Precision Livestock Farming (PLF): An up to Date Overview across Animal Productions

Част 3: Наблюдаване на здравни параметри в период на разплод

Както при млекодайните, така и при месодайните говеда чрез системата за измервания на броя крачки с крачкомер, заедно с няколко други метода за наблюдение, може да бъде установена куцота. Използвани са преки и непреки методи поотделно или в комбинация. През последните години значително нараства сложността на системите за диагностика. Седем променливи – скорост на ход, удари на сърцето в минута, дневна активност, млеконадой, стадий на лактация, пикова скорост на потока и проводимост на млякото – се използват за откриване на куцота при говедата.

Част 2: Интелигентното животновъдство и системи за отглеждане

През 2004 г. е използван електронен млекомер за едър рогат добитък, първото важно приложение на интелигентна система в животновъдството. Това се случва години преди да бъде въведен термина „интелигентно животновъдство“. Преведено и адаптирано от Industry 4.0 and Precision Livestock Farming (PLF): An up to Date Overview across Animal Productions Автори: Sarah Morrone, Corrado Dimauro, Filippo Gambella, Maria Grazia Cappai Публикация: Sensors 2022

Част 1: Индустрия 4.0 и интелигентното животновъдство: какво се случва?

Очаква се до 2050 г. световното население да достигне 9 милиарда души. В свой доклад Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) посочи, че глобалната земеделска продукция трябва да нарасне със 70%, за да се справи с нарастващото население и търсене на храни. Световното търсене на месо и други животински хранителни продукти също расте прогресивно. С подобряването на икономическите условия в развиващите се страни се очаква и увеличаване на консумираните протеини от животински произход, а това допълнително ще увеличи търсенето.