Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

ЕК възнамерява да намали защитите, с които се ползва вълкът

Европейската комисия внесе предложение за решение на Съвета за адаптиране на статута на защита на вълка съгласно международната Бернска конвенция за опазване на европейската дива флора и фауна и естествени местообитания, по която ЕС и неговите държави-членки са страни. Статутът на защита на вълка съгласно Конвенцията е установен въз основа на наличните научни данни по време на договарянето на Конвенцията през 1979 г. Въз основа на задълбочен анализ на статута на вълка в ЕС, също публикуван днес, Комисията предлага вълкът да бъде „защитен“ за разлика от „строго защитен“.

Това следва съобщението на Комисията през септември 2023 г. , че въз основа на събраните данни ще вземе решение относно предложение за промяна, където е уместно, на статута на защита на вълка и за актуализиране на правната рамка, за да въведе, когато е необходимо, допълнителни гъвкавост.

Промяната на защитения статут на вълка съгласно Бернската конвенция, предмет на съгласието на държавите-членки на ЕС и другите страни по Бернската конвенция, е предварително условие за всяка подобна промяна на неговия статут на ниво ЕС. Предложението до голяма степен съответства на позицията, която Европейският парламент изрази в своята резолюция от 24 ноември 2022 г.

Комисията продължава да призовава националните и местните органи да предприемат необходимите действия в настоящата рамка, с подкрепата на ЕС, като същевременно им дава ясна перспектива за по-нататъшна гъвкавост на управлението, ако съществуващите възможности се окажат недостатъчни.

Президентът Урсула фон дер Лайен каза: „Завръщането на вълците е добра новина за биоразнообразието в Европа. Но концентрацията на глутници вълци в някои европейски региони се превърна в реална опасност, особено за добитъка. За да управляват критичните концентрации на вълци по-активно, местните власти поискаха повече гъвкавост. Европейското ниво трябва да улесни това и процесът, който Комисията започна днес, е важна стъпка. Дълбоко съм убеден, че можем и ще намерим целенасочени решения за защита както на биоразнообразието, така и на нашия селски поминък.“

Снимка: Adriaan Greyling, Pexels

Source:
АГРО ПЛОВДИВ