Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Икона на статия

Иновации при фъстъци показа Институт по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово

Институтът беше партньор на Семенарска къща – Садово по време на „Открит ден на фъстъци и сусам“.

„Открит ден на фъстъци и сусам“ събра на 14 септември производители на двете култури в град Садово, област Пловдив. Сортове на двете култури представиха на семепроизводствените си полета Семенарска къща – Садово и Институтът по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ на Селскостопанска академия. Място на срещата беше производствената база на Семенарска къща – Садово ООД, в стопанския двор на село Чешнегирово. След това се проведе и планираното посещение на семепроизводствен посев сусам и представяне на сорт „Аида“ с технология на отглеждане. Гостите видяха и семепроизводствен посев фъстъци сортове „Лотос“, „Канна“ и „Гранат“ с демонстрация на прибираща техника за фъстъци и откриване на производствена линия за заготовка на семена фъстъци. В опитното поле на Института в Садово бяха представени при сусама сорт Невена, а при фъстъците най-новия сорт Адата, който е в изпитателен период в ИАСАС, както и популярните в страната сортове Калина, Кремена и Цветелина. Директорът доц. д-р Катя Узунджалиева разказа, че приносът на Института към дейността на Семенарска къща – Садово e научен - като опитни селекционери учените помагат в селекционната дейност на сортове фъстъци, които ще намерят пазар и в чужбина. През миналата година сортовете, които Институтът отглежда за семепроизводство, на 95% се продават извън България. Интересът към фъстъците в момента е много голям, коментира доц. Узунджалиева. Именно заради този голям интерес екипът на Института решава да популяризира културата фъстъци, както у нас, така и в Европа съвместно със Семенарска къща – Садово.

Фъстъците и сусамът са алтернативни култури.

Идеята е партньорството да доведе до общи сортове и селекция. В момента фъстъкът от Садово се радва на голяма популярност в Италия. Главната причина е качествата на фъстъка – той притежава отличен вкус, който превъзхожда американския фъстък. През миналата година Институтът изнася количества още към Испания, Португалия, вкл. и към Австрия и Германия, където макар по-студения климат, успяват да отгледат фъстъци. Представената машина за преработка на фъстъци е високо иновативна и е единствена в България. Това е линия, която почиства откъснатите растения от прибирането на реколтата до получаване на четири фракции на ядката. Линията е разделена на две части – в горната част на склада се намира първата част, където е изградена шахта – в нея фъстъкът, който идва от полето, преминава през грубо почистване, след което черупката става чиста и потегля към пакетаж. 

На открития ден присъства и служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Това е вторият открит ден, посветен на фъстъците и сусама, първият такъв беше миналата година, когато домакин беше Институтът по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово.

Source:
Селскостопанска академия