Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Как науката и иновациите могат да подобрят способността ни да отглеждаме храна

Подхранването на телата ни с храна е една от най-основните човешки нужди. Но с рязкото нарастване на растежа на човешкото население продоволствената криза се разраства, Това посочва д-р Кристъл Дилуърт, невролог с докторска степен от Cal-Tech в Пасадена, Калифорния пред Voice of America (VOA).

Как науката и иновациите могат да подобрят способността ни да отглеждаме храна, без да унищожаваме деликатните местообитания и екосистеми, които правят нашата планета специална?

Ефективните и отговорни земеделски практики трябва да бъдат част от отговора на този въпрос, смята Кристъл Дилуърт.

Но дали науката се движи достатъчно бързо, за да задоволи нуждите на човечеството, преди да е станало твърде късно?

Селското стопанство заема почти 40% от световната земна маса, а производството на храна използва около 70% от запасите от прясна вода на земята. Въпреки тези усилия в земеделието, над 820 милиона души по света продължават да гладуват всеки ден, а на 150 милиона деца липсва ежедневното хранене, за да се развиват нормално. Изследване, проведено от 37 водещи световни учени, предполага, че трябва да бъде разработена нова глобална здравословна диета с увеличаване на консумацията на плодове, зеленчуци, ядки и бобови култури, като се намалява консумацията на месо и мляко. Тези заключения за здравословна диета и устойчиво производство на храна, предложени от учените, са цели, които ще спомогнат за изхранването на 10 милиарда хора на земята до 2050 г.

Предвид този проект, започваме нашето изследване за иновативни земеделски техники, използвани в Калифорния, посочва Кристъл Дилуърт пред VOA. Тези иновации са създадени, за да помогнат за предотвратяването на продоволствената криза. В подхода се взима предвид устойчивостта на природните ресурси, включително земя, вода и безопасността на работната сила, коментира Диуърт.

С над 100 акра растения в парниците на Cal-Tech е необходима група експерти, работещи в тандем с природата, за постоянното отглеждане на перфектната реколта в изкуствена екосистема, категоричен е неврологът.

Франциско Флорес е агроном в най-големия производител на пресни горски плодове в света. Агрономът е експерт в науката за управление на почвата и растениевъдството. Той разказва, че във фермата, в която работи, вместо конвенционално засаждане на ягоди в почва на нивото на земята, тези 8 акра култури са отглеждани чрез техника, наречена „субстратно земеделство“. където се култивират и отглеждат култури в специализирана среда.

Ние използваме субстрат за отглеждане на горски плодове, защото има редица предимства от него - по-малко болести, пренасяни от почвата, с които трябва да се справяте, а  устойчивостта на плодовете се постига чрез качествена тор и управление на хранителните вещества чрез водоснабдяване, посочва агрономът. Слагаме всички торове, от които растението се нуждае - нитрати, калий, фосфат, желязо, пояснява Флорес пред VOA.

Снимка: Needpix

Source:
ВЕСТИ