Все повече страни членки на ЕС искат от Брюксел решения на проблемите, възникнали от последиците от климатичната криза, предаде за БТА гръцката новинарска агенция АНА-МПА.
Тежките метеорологични условия, които засегнаха много региони на Европа, причиниха значителни щети на големи площи от селскостопанския сектор на ЕС, унищожавайки реколта и селскостопанско оборудване на стойност стотици милиони евро.
Типични примери са бурята "Даниел", която засегна Тесалия, бедствията в Италия, по-специално в Емилия-Романя, и неотдавнашните наводнения в Испания, в района на Валенсия.
Освен това фермерите трябва да се справят със значителен спад на доходите, който правителствата често са призовани да покрият, което натоварва държавни бюджети.
„Промените в климата увеличиха интензитета и честотата на екстремните метеорологични явления в Европа. Гърция изпитва техните опустошителни последици и ясно подкрепя, подобно на други държави членки, необходимостта от европейска стратегия за адаптиране към изменението на климата, особено в селскостопанския сектор“, каза пред АНА-МПА Константинос Багинетас, генерален секретар по селскостопанска политика и управление на европейските фондове към Министерството на развитието на селските райони и храните на Гърция.
Той добави, че „Европейската комисия трябва да продължи с план, който ще обхваща както превенцията и адаптирането към изменението на климата, така и незабавната реакция на последиците в случаи на бедствия, причинени от екстремни климатични условия“.
По време на последните срещи на министрите на земеделието на ЕС се проведоха дискусии за справяне с тези въпроси и за създаване на Европейски специален фонд за преодоляване на последиците от природни бедствия в първичния сектор.