Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Кръгла маса за предизвикателствата пред българските земеделски производители за достъп до пазара ще се проведе в УНСС

Катедра "Икономика на природните ресурси" и Научноизследователският център за агробизнес и природоползване на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), с участието на Министерството на земеделието и храните, организират кръгла маса "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". Събитието ще се проведе на 15 януари 2025 г. в УНСС под егидата на ректора на университета проф. д-р Димитър Димитров, съобщиха от УНСС.

В рамките на кръглата маса ще бъдат представени и обсъдени различни аспекти на темата за достъп до пазара от различни гледни точки – практика, наука и администрация. В дискусионните панели на форума ще бъдат разгледани въпроси, свързани с това кои са предварителните и препоръчителните условия за достъп до пазара на земеделски и хранителни продукти, какви са предизвикателствата и очакванията за пазара на земеделски продукти, как българската наука може да допринесе за постигането на пазарни предимства.

Във фокуса на дискусиите ще бъдат и ползите от защитените права за интелектуална собственост при пазарната реализация на хранителните продукти, основните канали за дистрибуция и структура на веригите за доставки, възможностите и ограниченията за директни доставки на фермерски продукти и ползите от пазарните мерки и подкрепата за организациите на производителите. Целта на събитието е да насърчи обмяната на опит и диалога между науката и практиката по отношение на пазарната реализация на земеделски и хранителни продукти, с което да се засили сътрудничеството и съвместното разработване на решения в тази област. 

Желаещите да вземат участие в кръглата маса могат да се регистрират онлайн до 12 януари 2025 г.

Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов на агрофорум миналата година изрази убеждението си, че "е важно науката и практиката успешно да си взаимодействат, това да се случва през диалог, обмяна на опит, намиране и вземане на управленски решения – това е пътят, по който нашата агрохранителна верига би могла да стане по-устойчива на глобалните предизвикателства", припомня БТА.
 

Source:
БТА