Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

16 октомври – Световен ден на прехраната

На 16 октомври се отбелязва Световният ден на прехраната. На този ден през 1979 г. по инициатива на ФАО – Организацията на храната и земеделието към ООН, за първи път официално е обявено, че една от най-важните задачи е изкореняването на глада по света и създаването на условия за устойчиво земеделие, което би могло да изхрани населението в световен мащаб. Целта е да се предизвика по-голямо разбиране от световната общественост на проблемите с прехраната и с общи усилия страните да се борят с глада, лошото хранене и бедността. 

Денят се отбелязва в над 150 страни, България се включва през 2006 г. Темата за 2024 г. е: „Добра храна за всички, за днес и утре“, като насърчава иновациите, партньорствата и инвестициите в агрохранителните системи и вериги.

Но какво е добра храна?

Добрата храна означава здравословно хранене за всички чрез устойчиво производство на земеделски култури, животновъдство и рибарство. Това означава да поддържаме биоразнообразието и да управляваме отговорно нашите гори, почва и вода. Това означава ограничаване на загубата и разхищаването на храна, увеличаване на чистата енергия и използване на приобщаващи, иновативни, основани на доказателства политики и данни за напредък. 

Над 2,8 милиарда души по света не могат да си позволят здравословна храна, което се явява и водеща причина за всички форми на недохранване, дефицит на микроелементи и затлъстяване, които сега съществуват в повечето страни, засягайки социално-икономическите класи. Храната е основен фактор за нормалното съществуване и развитие на човека – както физическо, така и психическо. Тя има за задача да задоволява нуждите на организма от енергия и градивни вещества, да осигурява добро здраве и да предпазва от болести и е фактор, който влияе върху продължителността на живота. Приемът на белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерални вещества трябва да е съобразно физиологичните нужди на организма, припомнят диетолозите. Те препоръчват няколко основни правила при храненето – разнообразие при избора на хранителни продукти, по-чест прием на по-малки количества храна, консумация на достатъчно белтъчини, ограничаване на мазнини и пържени храни, на захарта и захарните изделия, на солта и на алкохола, ежедневна консумация на сурови зеленчуци, плодове и пълнозърнести продукти, равномерно разпределение на храненията и режим на хранене, който да осигурява добро храносмилане, физическа активност и прием на достатъчно вода и течности за деня.

„Добра храна за всички, за днес и за утре“ означава по-добро производство, по-добро хранене, по-добра околна среда и по-добър живот за всички, без да изоставяме никого. Присъединете се към нас и предприемете действия за трансформация на хранително-вкусовата система и за нашето споделено бъдеще.

Актуални материали за Световния ден на прехраната – 2024 г. може да откриете на сайта на FAO

Бъдете здрави!

Source:
БТА