Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

МЗХ: Един от водещите приоритети е трайното и неразривно обвързване на науката с практиката

Един от водещите приоритети на настоящия екип на Министерство на земеделието и храните е трайното и неразривно обвързване на науката с практиката. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на второто изложение на иновативни разработки с приложение в селското стопанство и индустриите от агрохранителната верига, кръговата икономика и биоикономика, организирано от Академия „Иновации в агробизнеса“, в гр. София. Инициативата е съвместна със Стопанския факултет към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, Клийнтех България и Професионална асоциация по работика, автоматизация и иновации.

Министър Вътев обясни, че се работи в посока подсилване на дейността на Селскостопанска академия и всички университети, които имат отношение към аграрния сектор. Той уточни, че България разполага със стотици аграрни учени, които са по света и работят за чужди компании. „Започнали сме организация да поканим тези български учени и да ги срещнем с младото поколение в аграрния сектор, което има друг подход, и поглед. Те много добре разбират от пазар и маркетинг. Разчитам на тази среща да вдъхновим младите чрез успелите и признати в цял свят българи“, добави още министърът и подчерта, че пазарният успех е най-важният индикатор за всяка успешна иновация.

Министърът на земеделието и храните посочи, че говорейки за наука и иновации, няма как да не говорим за бъдещето. „Всеки един от нас с телефона си ще може да прочете етикета на един хранителен продукт, което ще промени цялата хранителна промишленост. Производството и преработката са един процес, никой не може без другия по веригата. Навсякъде по света като кажеш аграрен сектор се разбира от полето до масата“, обясни той. 

Към настоящия момент е започнало обследване на продоволствената сигурност на страната, като амбициите са да се премине към продоволствена независимост, заяви още министър Вътев. Като пример той посочи Франция, в която ресорното министерство е на земеделието и продоволствената независимост. „Тяхната политика гарантира, че при всякакви кризисни ситуации може да обезпечи населението си с необходимата храна и напитки. Тъй като виждаме колко е сложна международната обстановка, никой не може да ни гарантира каква криза ще настане“, посочи Вътев. 

В заключение министърът подчерта, че когато се спазват законите на науката се получава и добър резултат. „Вярвайте в успеха на връзката между наука и практика и приемете, че целта ни е тази връзка да стане неразривна“, призова той.
На събитието участваха председателят на Селскостопанска академия проф. Виолета Божанова, заместник деканът „Научноизследователска дейност, иновации и проекти“, Стопански факултет към Софийския университет доц. д-р Тодор Ялъмов и изпълнителният директор на Българската аграрна камара Светлана Боянова.

Академия „Иновации в агробизнеса: готови за бъдещето“ на 26-28 март в литературен клуб „Перото“, НДК, София. Форумът е с участието на близо 20 компании и организации – утвърдени в сферата на агробизнеса, хранително-вкусовата промишленост, търговията, ИТ и високите технологии, роботиката, изкуствения интелект, финансите и консултациите, образованието.

Участието е безплатно, с предварителна регистрация на този линк: https://t.ly/4BDac

Линк към програмата: https://shorturl.at/dpyC4

Source:
МЗХ