Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

ЕК предлага по-високи мита върху руските и беларуските зърнени продукти

Европейската комисия предлага да се увеличат митата върху вноса в ЕС на зърнени култури, маслодайни семена и производни продукти („зърнени продукти“) от Русия и Беларус, включително пшеница, царевица и слънчогледов шрот.  Тези мита да са достатъчно високи, за да попречат на вноса в ЕС на практика, но не биха засегнали износа за трети държави.

Мерките са насочени към постигането на няколко цели:

  • да се предотврати дестабилизирането на пазара на ЕС чрез бъдещо значително пренасочване на руски зърнени продукти към него. Общността на земеделските стопани в ЕС изрази особена загриженост относно този риск — ролята на Русия като водещ световен износител на зърно, съчетана с готовността ѝ да използва износа на храни като геополитически инструмент, показва, че той е висок.
  • да се противодейства на руския износ на незаконно конфискувано зърно, произведено на територията на Украйна, част от което е незаконно изнесена за пазара на ЕС, умишлено етикетирана неправилно като „руско зърно“. Предложените днес мита ще гарантират, че този метод на незаконен износ вече няма да бъде рентабилен.
  • да се попречи на Русия да използва приходите от износа за ЕС — както на руски, така и на незаконно присвоени украински зърнени продукти — за финансиране на военната ѝ агресия срещу Украйна. Тъй като Русия изнесе такива продукти на стойност около 1,3 милиарда евро за ЕС през 2023 г., тези мита на ЕС ще спрат друг важен източник на печалба за руската икономика, а оттам и за руската военна машина.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: Предлагаме налагането на мита върху този руски внос, за да се намали нарастващият риск за нашите пазари и нашите земеделски стопани. Те ще намалят капацитета на Русия да използва ЕС в интерес на своята военна машина. Също така поддържаме ангажимента си за запазване на световната продоволствена сигурност, особено за развиващите се страни. По този начин установяваме баланс между подкрепата за нашата икономика и селскостопанските общности. Същевременно поддържаме непоколебимата си подкрепа за Украйна .

Увеличените мита ще се прилагат и за Беларус с оглед на тесните политически и икономически връзки на страната с Русия. Освен това, като включи Беларус в новата мярка, ЕС ще попречи на Русия да използва Беларус, за да заобиколи новите мита и да насочи своите стоки към пазара на ЕС.

Транзитът на зърнени култури, маслодайни семена и производни продукти от Русия и Беларус към трети държави не е засегнат от днешното предложение. Това показва, че Европейският съюз остава изцяло ангажиран с подкрепата на продоволствената сигурност в световен мащаб, особено що се отнася до развиващите се страни.

Над две години след началото на пълномащабната военна агресия на Русия срещу Украйна Европа е обединена и решена да продължи да защитава своите ценности и основополагащи принципи. ЕС стои твърдо зад Украйна и нейния народ и ще продължи решително да подкрепя икономиката, както и обществото, въоръжените сили и бъдещото възстановяване, толкова дълго, колкото е необходимо.

Source:
Европейска комисия