Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

ЕС разглежда първото заявление за продажба на лабораторно отгледано месо

Европейският съюз се подготвя да оцени първото заявление за продажба на лабораторно отгледано месо.  В същото време компаниите в сектора на алтернативните протеини се борят с предизвикателството да осигурят инвестициите, необходими за увеличаване на производството съобщава Euroactiv.

Алтернативните протеини включват разнообразие от иновативни методи за създаване на продукти, които биха могли да заменят месото и млечните продукти от животински произход.

Тези техники включват прецизна ферментация, която използва организми като дрожди за производство на протеини, намиращи се в яйца и млечни продукти, или култивирано месо, което включва отглеждане на животински клетки в богата на хранителни вещества среда за производство на мускули, мазнини и съединителна тъкан.

Вариантите на растителна основа, като напитки, направени от овесени ядки, бадеми и соя, или зеленчукови пържоли, също са част от този сектор и се предлагат широко в супермаркетите в страните от блока.

Въпреки това данните от организацията с нестопанска цел Net Zero Insights, която популяризира алтернативни протеини, показват стагнация в инвестициите в алтернативни протеини между 2022 г. и 2023 г., а данните за първата половина на тази година са също толкова мрачни.

През 2023 г. общоевропейските инвестиции в алтернативни протеини достигнаха почти 800 милиона евро спрямо около 600 евро през 2022 г. Въпреки това организацията подчертава, че голяма част от тази инвестиция е концентрирана в един основен играч: шведския растителен гигант Oatly, който осигури 391 милиона евро в две сделки през 2023 г.

В сектора на култивираното месо нидерландската компания Mosa Meat доминира в европейските инвестиции, набирайки 40 милиона евро през 2024 г., за да разшири производствените си процеси, да намали разходите и да се подготви за навлизане на пазара на ЕС.

Основно предизвикателство за алтернативния протеинов сектор и по-специално за лабораторно отгледаното месо е мащабирането на производството.

Тези технологии остават скъпи и компаниите за иновации в храните изискват големи инвестиции за изграждане на фабрики и развитие на инфраструктура.

В Европа публичните инвестиции са относително скромни, с няколко изключения. Например нидерландското правителство отпусна 60 милиона евро на Mosa Meat през 2022 г., което бе най-голямата публична инвестиция в света в клетъчно базирана храна. Миналата седмица полската компания LabFarm получи безвъзмездна помощ от 2 милиона евро от Националния център за изследване и развитие на Полша, за да продължи да разработва своите пилешки кюфтета на клетъчна основа.

Френската компания  Gourmey, която търси одобрение от ЕС за култивиран гъши дроб, също получи финансиране от Bpifrance, публичната инвестиционна банка на страната, през 2021 г. Въпреки това френското правителство беше едно от най- гласовитите в противопоставянето си на отглежданото в месо в лаборатории, заедно с Италия, Австрия и Унгария.

Снимка: Ionela Mat, Pexels

Source:
AGRI BG