Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Световен ден на почвата: Колко е важна здравата почва за живота ни и как да я пазим?

Световният ден на почвата (5 декември) е празникът на ООН, който отбелязва значението на здравословните почви за здравословна храна и живот. 

Колко е важна здравата почва за живота ни и как да я опазим от грешно обработване обсъдиха участниците във форума  “За почвите, климата и хората”. Събитието е по случай Световния ден на почвата – 5 декември. То се състоя в кино „Люмиер“ в София.

Александър Китев, председателят на „Българска асоциация на фермерите, подчерта, че 95% от нашата храна идва от почвата. Почвата за земеделие е само 2% от общата площ на планетата, каза той. Според него освен природните явление, най-голяма вреда на почвата нанасят почвообработваемите машини. 

Китев разказа за "no till" (без оран, бел. авт.) технологията. Ние сме земеделци, които работим с природата. Трябва да спрем да тормозим почвата и да я оставим покрита с растителни остатъци, смята той. 

Бившият вицепремиер и министър на околната среда и водите Борислав Сандов коментира, че не си даваме сметка колко е важно да се опазват почвите. Намаляването на органичния елемент на почвата води до намаляване на нейното плодородие, обясни той. По думите му проблемът се неглижира, а институциите трябва да положат повече усилия за съхранението на почвата в България.

Екоактивистът и създател на инициативата "Гората.БГ" Никола Рахнев разказа за инициативата си за засаждане на дървета в България. Той изказа мнение, че трябва да възпитаваме децата от малки да се грижат за природата. 

По време на форума бе коментирана и темата за биохраните и европейската стратегия "от фермата до масата", която да доведе до промяна на продоволствената система. Проблемът съхранение на водните ресурси също беше засегнат по време на събитието. 

Форумът започна с видео, в което Садгуру, основател на движението "Спасете Почвата", говори за човешкия фактор върху състоянието на почвата по света. По думите на индийския духовен водач, ако отложим решението на проблема с още 30 до 40 години, ще са необходими 150 до 200 години, за да се регенерира почвата.   

През април тази година духовният индийски водач посети България като част от 100-дневното си пътуване по света. Той се среща с тогавашния вицепремиер и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.