Превод на видеото на български език:
Въведение
Хинрих Холтусен от Земеделската камара на Долна Саксония, Германия, представя тунелни пръскачки със система за рециклиране за прилагане на продукти за растителна защита в овощни градини. По време на посещението на екип на NEFERTITI са били представени тунелна пръскачка LIPCO и рефлекторна пръскачка WANNER.
Малко предистория: при растителна защита в близост до водни обекти обикновено трябва да се спазва разстояние от 20 метра. В района на Altes Land с неговите многобройни водни басейни това би направило конвенционалната растителна защита невъзможна. Ето защо от 2015 г. е в сила ALVO - Наредба за растителна защита. Тя позволява третирането на овощни дървета в близост до водни басейни. Но трябва да бъдат изпълнени различни изисквания. Ако се прилага биологично производство, тогава всички изисквания са изпълнени. Тези, които не могат или не искат да произвеждат биологично, трябва да използват рециклиращи пръскачки или тунелни пръскачки.
Здравейте, колеги, аз съм Никлас Ойзер, Öko-Obstbau Norddeutschland. Намираме се в центъра за отглеждане на плодове ESTEBURG в Йорк на посещение с цел обмяна на опит по NEFERTITI Cross Visit. Хинрих Холтусен от Земеделската камара на Долна Саксония, Германия, ще ни представи тунелни пръскачки със система за рециклиране за прилагане на продукти за растителна защита.
Тук имаме голям проблем с растителната защита в близост до водните пътища. В нашия регион водните пътища обхващат целия район. Имаме стръмнини, езера и т.н. Обикновено в Германия трябва да стоим на разстояние до 20 метра от този вид водни пътища. Това е просто невъзможно в нашия регион. Ето защо през 2015 г. германската федерална власт въведе нов закон: ALVO - Altes Land Pflanzenschutz-Verordnung, който ни позволява да третираме овощни дървета в близост до водни пътища. За да изпълним изискванията на закона ALVO, трябва да направим промени в работата си. Ако произвеждаме биологични продукти, да, ние сме изпълнили всички изисквания. Не е необходимо да правим нищо друго. Но, ако не можем да произвеждаме или ако не искаме да произвеждаме биологично, можем да използваме рециклиращи пръскачки, тунелни пръскачки. Тествахме два вида специфични пръскачки. Единият е тунелната пръскачка на компанията LIPCO, а вторият е рефлекторната пръскачка на компанията WANNER.
Как работи?
Това е рефлекторна пръскачка. Тя се отваря и „крилата“, стените й обгръщат дърветата от външната страна и разтворът на пестицида се разпръсква върху тях. Разтворът, който не попада върху плодовете или листата, се събира върху крилата. Пестицидите се стичат по тях и се събират в канавки отдолу. Оттам те се изпомпват обратно в резервоара.
Предимства и недостатъци
Използвайки тази машина, можем да спестим средно 15 до 20% от пестицидите, използвани повече преди цъфтежа, по-малко преди прибирането на реколтата. Можем да прилагаме пестициди не само на един ред, но и на два, което ни спести време и средства. Но въпреки това видяхме и недостатъци.
Първата пречка пред тази машина е, че тя не може да се използва, ако имате поставени мрежи против градушка. Второ: необходими са ви много квалифицирани водачи за тракторите, които използват тази машина. Машината е и много по-скъпа в сравнение с обикновените машини. Тя струва около 60 до 70 000 евро в сравнение с цена от 25 до 30 000 евро за обикновена пръскачка с аксиален вентилатор.
При нашите експерименти използвахме и тунелна пръскачка, и рефлекторна пръскачка. Около 50 машини вече са продадени в региона и работят в овощните градини. По отношение на биологичната ефективност също можем да видим както предимства, така и недостатъци. Предимството е, разбира се, че тази машина е по-ефективна при третирането на струпясването по ябълката и до известна степен също така при третирането на брашнестата мана. Въпреки това, видяхме незначителна ефикасност при третирането на вълнестите ябълкови акари и розовите ябълкови акари.
За повече подробна информация за нашия проект посетете нашия уебсайт: https://www.youtube.com/@FarmDemo