Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

МОСВ одобри Насоки за контрола по опазване на дюните по Черноморието

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов одобри Насоки за правомощията на контролните органи според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) и Закона за защитените територии (ЗЗТ), свързани с контрола по опазване на дюните по Черноморието и националните паркове. Документът представлява правен анализ, който цели да улесни комплексното, бързо и ефективно проследяване на всеки конкретен случай на нарушения, свързани с дюните по Черноморието и в националните паркове.

При разработването му са отразени правните норми в действащото национално законодателство – основно разпоредбите на ЗУЧК и ЗЗТ, както и прилагането при опазване на дюните и националните паркове на Закона за управление на отпадъците, Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие, Закона за местното самоуправление и местната администрация и др.

Насоките обобщават правомощията на различните контролни органи, свързани с опазването на дюните по Черноморското крайбрежие и националните паркове. Административно-наказателната дейност на отделните контролни органи съобразно правомощията им обхваща установяването на нарушения като незаконна сеч, навлизане с моторни превозни средства в националните паркове извън разрешените места, бракониерство, нарушаване на целостта на дюните и др. Дадени са насоки кои компетентни органи могат да  упражнят своите контролни функции според характера на извършеното нарушение – министърът на туризма, министърът на вътрешните работи, директорите на регионалните инспекции по околната среда и водите, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове, областните управители, кметовете на общините и др. Посочени са и случаите, в които административните органи извършват съвместни контролни проверки и взаимодействието им при установяване на административните нарушения.

Направеният анализ пряко допринася за по-добър и комплексен контрол върху компонентите на околната среда – биоразнообразието, въздуха, водите, почвите, и заедно с това за осигуряване на безопасността на обществото като цяло. Чрез Насоките за правомощията на контролните органи в областта на околната среда обществеността бързо и лесно ще може да се насочи кой контролен орган да сезира при подаване на сигнали.

Предложеният анализ на нормативната уредба в Република България, която определя опазването на дюните и националните паркове, спомага и за рамкирането на условия за развитие на икономиката в хармония с околната среда – както с превантивна цел, така и за регулиране на антропогенното влияние върху природата.

Снимка: Wikipedia Commons

Пълен текст на документа

Source:
МОСВ