Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Ученици от Исперих - победители в регионалния кръг на Националното състезание „Млад фермер“ за Североизточна България

Отборът на Професионалната гимназия по селско стопанство „Хан Аспарух“ в Исперих е победител в регионалния кръг на Националното състезание „Млад фермер“ за Североизточна България. Втори е отборът на ПГАС в Добрич, а трети са учениците от СУ „Христо Ботев“ във Ветрино.

В състезанието се включиха 57 ученици от 19 училища в Североизточна България. Надпреварата се проведе в три модула – „Растениевъдство“, „Животновъдство“ и „Механизация на селското стопанство“, а домакини бяха от гимназията в Исперих.

В теоретичния етап учениците демонстрираха знания в разпознаване на семена и фуражи. В модул „Механизация на селското стопанство“ теорията включва решаване на онлайн-листовка за придобиване на правоспособност за категория „Ткт“.

При практическата надпревара в модул „Растениевъдство“ учениците показаха умения по резитба на лозички в лозов масив на един от партньорите на професионалната гимназия. В модул „Животновъдство“ се съревноваваха в направление „Хигиена на млекодобива. Подход и хуманно отношение към животните“, което се проведе в друга фирма-партньор. В модул „Механизация на селското стопанство“ учениците демонстрираха майсторско управление на трактор в полигона на училището-домакин.

pic

Първи в индивидуалното класиране за растениевъдството е Йозай Зейнула от ПГСС „Хан Аспарух“, на второ място се класира Белма Челеби от СУ „Хр. Ботев“ във Ветрино, а трети е Толга Басри от Професионалната гимназия в Кубрат.
В модул „Животновъдство“ първи е Тунчай Мевайдин, втори е Валентин Кателиев от ПГСС „Св. Георги победоносец“ – Суворово, а трети е Карделян Назифова от СУ– Ветрино.

Първенец в модул „Механизация“ е Мурад Мурадов от ПГ по земеделско и горско стопанство в село Стефан Караджа, на второ място е Илкай Исмаил от ПГ по аграрно стопанство в Добрич, а трети – Ивайло Герчев от ПГСС „Земя“ в Провадия.

Всички първенци в индивидуалните състезания получиха грамоти, медали, плакети и предметни награди, а комплексните победители получиха и купи, осигурени от Министерство на образованието и науката.

Организатор на състезанието е Министерство на образованието и науката. Традиционен съорганизатор е Пловдивски аграрен университет, откъдето бяха и председателите на журито. Интересът към състезанието показва, че професионалните училища с професии в сферата на земеделието и селското стопанство са мотивирани да покажат знания и да премерят сили помежду.

Снимка: МОН, Pxhere
 

Source:
МОН