Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Нова международна защита на генетичните ресурси

Държавите - членки на Световната организация по интелектуална собственост (СОИС/WIPO) одобриха нов революционен международен правен инструмент, свързан с интелектуалната собственост (ИС), генетичните ресурси и свързаните с тях традиционни знания, отбелязвайки исторически пробив, който сложи край на продължили 25 години преговори. Това е първият договор на СОИС, който разглежда взаимодействието между интелектуалната собственост, генетичните ресурси и традиционните знания, и първият договор на СОИС, който включва разпоредби специално за коренното население, както и за местните общности.

След като влезе в сила, инструментът ще въведе в международното право ново изискване за оповестяване за заявителите на патенти, чиито изобретения се основават на генетични ресурси и/или свързани с тях традиционни знания.

Дебатите са инициирани през 1999 г., като началото на обсъждането по темата е поставено през 2001 г.

Какво се постига с Договора?

Най-общо казано, когато изобретение, с подадена заявка за патент се основава на генетични ресурси, всяка договаряща страна ще изисква от заявителите да оповестяват страната на произход или източника на генетичните ресурси. Когато заявеното изобретение в заявка за патент се основава на традиционни знания, свързани с генетични ресурси, всяка договаряща се страна изисква от заявителите да разкрият коренното население или местната общност, според случая, които са предоставили традиционните знания.

Какво представляват генетичните ресурси и свързаните с тях традиционни знания?

Генетичните ресурси се съдържат например в лечебни растения, земеделски култури и породи животни. Въпреки че самите генетични ресурси не могат да бъдат пряко защитени като интелектуална собственост, изобретенията, разработени с тяхна помощ, могат да бъдат защитени, най-често чрез патент.
Някои генетични ресурси са свързани и с традиционни знания чрез използването и опазването им от коренното население, както и от местните общности, често в продължение на поколения. Тези знания понякога се използват в научните изследвания и като такива могат да допринесат за разработването на защитено изобретение.

България подписа само Заключителния акт от Дипломатическата конференция, който няма правно-обвързващо действие за държавата ни.

Source:
Патентното ведомство