Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
снимка: Министерство на иновациите и растежа

Българска разработка за дигитално млекосъхранение получи награда за иновация

Подкрепяме и насърчаваме производители като вас, които разработват иновации. Осигурихме много средства за предприемачите в България и по двете програми, управлявани от Министерството на иновациите и растежа (МИР). Това е бъдещето –  да има пари да се насърчават иновациите и модернизацията.

Това каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев при връчването на наградата на фирма „Тони Старт“. Българската компания получи приза за иновативно дигитално млекосъхранение и охлаждане на мляко, на място, на щанда им на фермерския събор в Лясковец, където от Гергьовден до утре се събират над 60 хиляди  овцевъди и земеделски производители.

Системата на фирма „Тони Старт“ работи на автоматичен цикличен режим, задаван на модула за управление. Софтуерът събира данни в реално време за количеството, продължителността и параметрите на работа на отделните съоръжения за съхранение и охлаждане на продукцията и регулира онлайн процеса и качеството на продукта.

„Подкрепата ни за иновациите и растежа в сектора на земеделието и животновъдството се осъществява чрез две от нашите структури – Фонда на фондовете и Банката за развитие“, каза Пулев.

По думите му, се очаква  Българската банка за развитие да разработи нов механизъм за финансиране на фирми в бранша при облекчени условия.

Пулев подчерта, че държавата застава плътно до бизнеса, домакинствата и родните производители и само за няколко месеца в рамките на служебния кабинет, с екипните усилия на министрите, са  осигурени 20 млрд. лв. европейски средства по 10-те одобрени от ЕК за България програми, както и специалното финансиране за сегмента земеделие и селски райони.

Светът се ориентира към иновации в храните  – до 2050 г., според данните на ООН, ще се изисква 60% увеличение на хранителната производителност във връзка с увеличаващото се население, подчерта той и добави, че МИР подкрепя чрез своите програми иновациите и в този сегмент.

На въпрос за напредъка на бизнеса от областта по Плана за възстановяване и устойчивост, Пулев обяви, че от Област Велико Търново по процедурата за Технологична модернизация от ПВУ са одобрени 16 проекта, за които МИР ще изплати близо 5 млн. лв. на спечелилите фирми от Велико Търново, Павликени и Горна Оряховица. „По втората процедура от ПВУ – за киберсигурност – ще изплатим отделно близо 700 хиляди лева на други 33 фирми от Лясковец, Свищов, Горна Оряховица и Велико Търново“, каза още Пулев. „Общо по Плана за възстановяване областта ще получи над 5 млн.лв., като с част от 50-те фирми договорите са вече сключени или ще се сключат до края на месеца“, допълни още той.

Source:
Министерство на иновациите и растежа