Co-funded by the European Union.
Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
pic

Сериозни предизвикателства стоят пред европейските хранително-вкусови системи

Европейската агенция за околна среда от октомври 2022 г. представя ключовите предизвикателства пред агросектора. Според документа, три са основните проблеми пред земеделието в Европейския съюз. В резюмето се казва: „Трансформацията на селскостопанския сектор и хранителната система на Европа никога не е била по-важна на фона на неотдавнашната пандемия от COVID-19, войната в Украйна и въздействието на изменението на климата, като всички те пораждат опасения относно продоволствената сигурност и устойчивостта“.

Първото предизвикателство, озаглавено „Преосмисляне на земеделието“ набляга на необходимостта да се преразгледа ролята на Европейската зелена сделка и Общата селскостопанска политика на ЕС за спиране влошаването на състоянието на околната среда в Европа. Според експертите тези политики третират земеделието повече като икономически сектор. Те подпомагат социалната среда и екосистемата, но е нужно приносът им на селското стопанство за предотвратяването на загубата на биоразнообразие, за намаляване на свръхконсумацията на вода и и на емисиите на парникови газове трябва да продължава устойчиво.

Вторият акцент, озаглавен „Преосмисляне на хранителната система през призмата на социалните иновации", разглежда как социалните иновации могат да играят основна роля в трансформирането на хранителните системи, превръщайки ги в такива, които са икономически и социално осъществими и устойчиви. В проучването се разглеждат алтернативни начини за производство, търговия и консумация на храни. Коментира се, че трансформацията на тези системи чрез социална, икономическа устойчивост, на околната среда, изисква голяма промяна в начина ни на живот и на моделите на потребление и производство. Опасенията са, че тези промени вероятно ще нарушат съществуващите планове за инвестиции, работни места и властови структури.

Третата тема е базирана на предизвикателствата, свързани с намаляване на въглеродните емисии. Според анализа то е в стагнация от 2005 г. насам и се очаква да се увеличава с не повече от 1,5% между 2020-а и 2040 г. Според брифинга „Напредък и перспективи за декарбонизация в селскостопанския сектор и извън него“ политиките в тази насока са успешни по отношение на интензитета на емисиите при някои продукти. За постигане на допълнителни намаления на емисиите е нужно да се разгледа пълният жизнен цикъл на производството на храни, включително транспорт, опаковане, обработка на храни и търговия на дребно.