Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

Евростат

По-малко земеделски стопанства в ЕС имат съоръжения за съхранение на оборски тор през 2020 спрямо 2010 г., отчита Евростат

През 2020 г. 40 процента от всички земеделски стопанства в Европейския съюз са разполагали със съоръжения за съхранение на оборски тор, според данни на Евростат, публикувани днес.

Най-голям дял на стопанствата със съоръжения за съхранение на оборски тор са в Словения (почти 100 процента), Латвия (98 процента) и Естония (92 процента). От друга страна, най-ниските дялове са регистрирани в Кипър (7 процента), Гърция (11 процента) и Италия (18 процента).

В България стопанствата със съоръжения за съхранение на оборски тор са 43 процента.

ЕК представя Обсерваторията за селските райони

Обсерваторията за селските райони е една от инициативите на Европейската комисия за изпълнение на Плана за действие за селските райони, придружаващ дългосрочната визия до 2040 г. Тя е достъпна онлайн и ще бъде доразвита във времето въз основа на обратната информация от потребителите и наличието на нови данни.

Евростат: Регионът на Видин е сред селските райони в ЕС, чието население намалява най-бързо между 2015 г. и 2020 г.

Предимно селските региони съставляват 45 на сто от територията на Европейския съюз през 2021 г., но само 21 на сто от населението на ЕС живее в тях, по данни към 1 януари 2021 г., съобщи Евростат, цитиран от БТА. 

През периода 2015-2020 г. населението на селските региони намалява средно с по 0,1 на сто всяка година. От друга страна, населението на предимно градските региони се увеличава средно с по 0,4 на сто годишно. 

ЕВРОСТАТ: България с най-голям ръст в стойността на агропроизводство в ЕС

През 2021 година стойността на селскостопанското производство в Европейския съюз бележи ръст от 8 процента спрямо 2020-та и достигна 449 милиарда евро. България е държавата с най-голямо увеличение с плюс 37 на сто, показват данните на Евростат, коментира agro.bg.

Постигнатото увеличение се дължи най-вече на по-високите цени на продуктите и аграрните услуги, покачили се със 7,5 процента. Много по-малка е промяната в обема да производството, нараснал едва с половин процент.