Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

Поредица “Регенеративното земеделие в Европа”

Част 5: Потенциал за разширяване на практиката

В Европа климатичните промени будят сериозни безпокойства в обществото и са много важни за фермерите. Било в северните държави, където зимата става по-мека, а пролетта и есента по-влажна или в южните, централните и източните държави, където се очаква по-често засушаване през пролетта и лятото, промените в климата ще засегнат селското стопанство както от гледна точка на стратегии за адаптиране, които трябва да бъдат приети, така и от гледна точка на потенциала за смекчаване.

Част 4: Икономически аспекти и предизвикателства

В заключителния доклад на европейския проект за устойчиво селско стопанство и консервация на почвите (SoCo 2009) авторите подчертават, че спестяванията от труд са в обхвата на 50-75%, а спестявания от гориво до 60%. Макар въвеждането на регенеративната система да изисква известна първоначална инвестиция в машини и най-вече в оборудване за засяване, последващото съкращаване на разходите за оборудване, ремонти и подмяна на техника е значително, особено за по-големите ферми.

Част 3: Екологични аспекти

Европа отделя много сериозно внимание на влиянието на селскостопанската практика върху околната среда. Законодателството и регулацията управляват употребата и количествата на множество производствени ресурси. Затова не е изненадващо, че екологичният аспект на регенеративното земеделие е задълбочено изследван в Европа. Основните проблеми са свързани с ерозия, с разпространението на хранителните вещества и пестицидите и с емисиите на парникови газове.

Част 2: Плевели, болести и нашествия на насекоми

Добре известно е от научния и практически опит, че преминаването към регенеративно земеделие може да предизвика промени в появата и видовете плевели, нашествия на насекоми и болести. Има опити за такова преминаване, които са се проваляли заради неуспешен или икономически неизгоден контрол на тези проблеми. Дори добре разработената във Великобритания но-тил система е изоставена в началото на 1980-те след забраната да се пали слама заради възникнали проблеми с плевели и самопоникнали зърнени култури.

Част 1: Състояние на регенеративното земеделие в Европа

Водеща държава в прилагането на минимална или никаква обработка (но-тил) в западна Европа е Испания с около 650 000 хектара (към 2015 г.) или почти 5% от обработваемите площи. Единствено Финландия има по-висок процент, надвишаващ 7%. Това е постигнато за кратко време, като процесът е движен от фермерите и едва по-късно е подкрепен от услуги, от изследователски институти и от агро-бизнес сектора.