Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

ОСП

„Евробарометър“ отчита силна подкрепа за общата селскостопанска политика

Проучване на „Евробарометър“ показва, че подкрепата за общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС е достигнала рекордно високо равнище. Обществената осведоменост за ОСП достигна най-високото си ниво от 2007 г. насам. Над 70% от анкетираните са съгласни, че чрез ОСП ЕС успешно изпълнява ролята си за осигуряване на безопасни, здравословни и устойчиви храни с високо качество. 

ЕК одобри Второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

Службите на ЕК одобриха официално Второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева в рамките на 18-ия Коледен форум от националната кампания „Да! На българската храна“ под мотото „Бранд България – защита на българското земеделие и храни“. „Измененията в плана ще предоставят повече гъвкавост при спазването на екологични условия, облекчаване на изискванията за прилагане на интервенциите и ще улеснят тяхното администриране.

МЗХ насърчава опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове

Министерството на земеделието и храните насърчава целенасочено опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Целта е да бъде запазено богатството от множество разнообразни сортове, които са доказали своята устойчивост през годините. Бюджетът по  основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ е в размер на 41,635,165 евро.

Оценка на потенциала на стратегическите планове по ОСП за смекчаване на последиците от изменението на климата

Европейската комисия (ЕК) публикува проучване, в което се оценява потенциалът за смекчаване на последиците от изменението на климата на 19 стратегически плана по Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023—2027 г. В него се стига до заключението, че тези планове имат потенциала да допринесат значително за целите в областта на климата в поземления сектор с прогнозен потенциал за смекчаване на последиците до 31 милиона тона CO2e (еквивалент на въглероден диоксид) годишно, главно за улавяне на въглерод и намаляване на емисиите от почвата, пише ЕК на официалната си страница.

България и още шест държави от ЕС настояха за равнопоставеност и пълно уеднаквяване на директните плащания между държавите членки

По време на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство в Люксембург България подкрепи текста на Заключения на Председателството на Съвета на ЕС относно бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. Заключенията на Унгарското председателство бяха подкрепени от 26 държави членки, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

България подкрепя предложението за създаване на интервенция в Стратегическите планове по ОСП

„Необходимо е да се въведе нов финансов инструмент за защита на фермерите при кризи като част от Стратегическите планове“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на заседание на Съвета по земеделие и рибарство в Брюксел.

ЕК създаде нов онлайн инструмент за устойчивост в селското стопанство

Европейската комисия (ЕК) създаде интерактивен инструмент, предлагащ ясна и разбираема информация за устойчивостта в селското стопанство. Компасът обединява 20 ключови показателя за трите измерения на устойчивостта в селското стопанство и селските райони. Това помага на потребителите бързо да разберат настоящото състояние на устойчивостта в селското стопанство и нейното развитие във времето.

МЗХ с призив към ЕК: Да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани

„Необходимо е да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани, с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на съвместен брифинг в Министерски съвет с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев. Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор „Земеделие“ у нас. Той посочи още, че целта е да  се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите. 

Таг

ЕК стартира Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство

В речта си за състоянието на Европейския съюз през 2023 г. председателят  на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейската комисия ще започне стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. В изказването си тя подчерта: