Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

ОСП

България подкрепя предложението за създаване на интервенция в Стратегическите планове по ОСП

„Необходимо е да се въведе нов финансов инструмент за защита на фермерите при кризи като част от Стратегическите планове“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на заседание на Съвета по земеделие и рибарство в Брюксел.

ЕК създаде нов онлайн инструмент за устойчивост в селското стопанство

Европейската комисия (ЕК) създаде интерактивен инструмент, предлагащ ясна и разбираема информация за устойчивостта в селското стопанство. Компасът обединява 20 ключови показателя за трите измерения на устойчивостта в селското стопанство и селските райони. Това помага на потребителите бързо да разберат настоящото състояние на устойчивостта в селското стопанство и нейното развитие във времето.

МЗХ с призив към ЕК: Да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани

„Необходимо е да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани, с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на съвместен брифинг в Министерски съвет с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев. Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор „Земеделие“ у нас. Той посочи още, че целта е да  се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите. 

Таг

ЕК стартира Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство

В речта си за състоянието на Европейския съюз през 2023 г. председателят  на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейската комисия ще започне стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. В изказването си тя подчерта:

Работата в мрежа е важна за успешното прилагане на политиката на ЕС за развитие на селските райони

Европейската комисия публикува проучване за приноса на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и Националните селски мрежи (НСМ) за прилагането на политиката на ЕС за развитие на селските райони. Тези две мрежи са довели до по-голямо участие на заинтересованите страни в ежедневното изпълнение на проекти за развитие на селските райони в периода 2014-22 г.

Заместник-министър Събев: Възнаграждението на земеделските работници е инвестиция в развитието на българското земеделие и производство

На заплатите на земеделските работници трябва да се гледа като на инвестиция в развитието на българското земеделие и производство, а не като разход. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на 12-та редовна отчетно-изборна конференция на Националната федерация „Земеделие и горско стопанство“ на КТ „Подкрепа“. „Средствата, които се заделят за възнаграждение за труд трябва да се разглеждат като добавена стойност за развитието на сектора.

Онлайн табло представя изпълнението на целите на Общата селскостопанска политика за 2023-27 г.

Европейската комисия пусна днес онлайн табло за управление, представящо целите, определени на национално ниво от всяка държава членка в нейния одобрен стратегически план за ОСП, както и целите на ниво ЕС, предаде БТА.

Разяснителната кампания на МЗм продължава

Има несъвършенства в Стратегическия план, по който ще се управлява българското земеделие за периода 2023-2027 година, но те не могат да се отстранят веднага и с този документ от март започва кампанията за финансовото подпомагане на земеделските стопани. Това стана ясно на срещата с фермери от Великотърновска и Габровска област с екипа на Министерството на земеделието по разяснителната кампания на плана. От своя страна фермерите се опасяват от фалити заради недостатъчно подпомагане.

Новата обща селскостопанска политика ще отбележи началото си на 1 януари 2023 г.

Одобряването от Европейската комисия на 28-те стратегически плана (по един за всяка държава от ЕС и два за Белгия) бележи началото на новата обща селскостопанска политика, което ще бъде поставено на 1 януари 2023 г.