Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

ЕС

26 ноември е Световният ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир.

Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са многобройни, а зехтинът, вече е неизменна част от всяка кухня.

ЕС: Необходими са спешни действия за обръщане на деградацията на почвите в Европа

Представен днес по време на Форума на заинтересованите страни от Обсерваторията на ЕС за почвите, докладът за състоянието на почвите в Европа за 2024 г. оценява състоянието на деградация на почвите в целия Европейски съюз (ЕС) и в други държави от Европейското икономическо пространство, включително Украйна, Турция и Западните Балкани. Докладът показва тревожно състояние и тенденции (деградацията на почвите се влошава много през последните години) и подчертава необходимостта от незабавни действия за обръщане на тази тенденция, пише Европейската комисия (ЕК) на официалната си страница. 

ЕС инвестира над 380 млн. евро в 133 нови проекта по LIFE в подкрепа на екологичния преход в цяла Европа

Европейската комисия отпусна над 380 милиона евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата. Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци, съобщиха от ЕК.

EK: Селскостопанските пазари в ЕС показват положителни признаци на стабилизиране

След тежки сътресения и висока нестабилност през предходните години селскостопанските пазари в Европейския съюз (ЕС) показват положителни признаци на стабилизиране, тъй като разходите за суровини постоянно намаляват през последните месеци, а инфлацията при храните се връща към умерени темпове. Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.

Обявени са победителите в третото издание на наградите на ЕС за биологично производство

Ясни са осемте победители в третото издание на Европейските награди за биологично производство. Те бяха обявени на 23 септември в Брюксел по случай Деня на биологичното производство в Европейския съюз. Тази година бяха получени близо 100 кандидатури, от които бяха избрани 24 кандидати от 11 държави членки. За първи път имахме и българско участие в лицето на биологичния животновъд Благовеста Василиева от „Дивата ферма”, която беше номинирана в категорията за био дама фермер.

ЕК спира свободния внос на мед от Украйна

Европейската комисия обяви, че обемът на внос на украински мед надвишава лимита, определен в регламента за търговските облаги за Киев, което води до повторното въвеждане на тарифни квоти, предава Euractiv. За да подкрепи хранително-вкусовия сектор на Украйна на фона на руската инвазия, ЕС въведе автономни търговски мерки (АТМ) през 2022 г., за да премахне митата върху износа на украински селскостопански продукти.

Обсерваторията на агрохранителната верига на ЕС започва работа за възстановяване на доверието и подобряване на прозрачността

Обсерваторията на агрохранителната верига на ЕС (AFCO) проведе първото си заседание днес. Неговата цел е да се разбере по-добре функционирането на веригата на доставки и да се осигури по-голяма прозрачност по отношение на цените, структурата на разходите и разпределението на маржове и добавена стойност, като същевременно се спазват правилата за поверителност и конкуренция. Създаването на тази обсерватория беше обявено за първи път през март 2024 г.

ЕК създаде нов онлайн инструмент за устойчивост в селското стопанство

Европейската комисия (ЕК) създаде интерактивен инструмент, предлагащ ясна и разбираема информация за устойчивостта в селското стопанство. Компасът обединява 20 ключови показателя за трите измерения на устойчивостта в селското стопанство и селските райони. Това помага на потребителите бързо да разберат настоящото състояние на устойчивостта в селското стопанство и нейното развитие във времето.

ЕС стартира конкурс за най-добро биологично производство

Европейският съюз (ЕС) стартира конкурс за най-добро биологично производство. Инициативата ще има за цел да бъдат отличени постижения по цялата верига за създаване на стойност в биологичното производство, както и най-добрите и иновативни участници.

Конкурсът е част от кампанията по Плана за действие за развитие на биологичното производство, приет от Комисията на 25 март 2021 г., с който ще се симулира нарастването на потребителско търсене на биологични продукти

„Българско бяло саламурено сирене“ е вторият регистриран млечен продукт със защитено наименование за произход

„Българско бяло саламурено сирене“ е признато от Европейската комисия за Защитено наименование за произход, съобщава пресслужбата на МЗХ. Това стана с публикуването на Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1571 на Комисията за вписване на наименование в регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания („Българско бяло саламурено сирене/Bulgarsko byalo salamureno sirene“ (ЗНП)) в Официалния вестник на ЕС, брой L 192 от 31.07.2023 г.