Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

ЕК

ЕК създаде нов онлайн инструмент за устойчивост в селското стопанство

Европейската комисия (ЕК) създаде интерактивен инструмент, предлагащ ясна и разбираема информация за устойчивостта в селското стопанство. Компасът обединява 20 ключови показателя за трите измерения на устойчивостта в селското стопанство и селските райони. Това помага на потребителите бързо да разберат настоящото състояние на устойчивостта в селското стопанство и нейното развитие във времето.

МЗХ с призив към ЕК: Да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани

„Необходимо е да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани, с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на съвместен брифинг в Министерски съвет с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев. Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор „Земеделие“ у нас. Той посочи още, че целта е да  се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите. 

Таг

Еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски пристига в България на 21 май

Еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски пристига в България на 21 май, съобщи председателят на Българската аграрна камара (БАК) Костадин Костадинов. 

Таг

ЕК одобри българска схема за държавна помощ за земеделски стопани

Европейската комисия одобри българска схема в размер на приблизително 61,3 милиона евро (120 милиона лева) за подпомагане на земеделските стопани, производителите на зърно и маслодайни култури в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г., за да се подкрепят мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива.

МЗХ: България ще прилага дерогация за референтната 2024 г.

Министерство на земеделието и храните изпрати нотификация до Европейската комисия, че ще прилага дерогация за референтната 2024 г. по отношение Регламент (ЕС) 2021/2115 за прилагането на Стандарта за добро земеделско и екологично състояние на земята № 8 „Минимален дял земеделска площ, предназначена за непроизводствени площи или обекти“ (ДЗЕС 8). Дерогацията е валидна за годината на заявяване – 2024 година.

ЕС с предварително споразумение за по-ясно обозначаване на страната на произход на меда

Страните членки на ЕС и Европейският парламент постигнаха предварителната сделка за ясно етикетиране на страната на произход на меда, предаде ДПА.

Досега само за смесите от различни видове мед трябваше да бъде изрично посочено дали са с произход от ЕС. В бъдеще дяловете на различните видове мед от всяка страна също ще трябва да бъдат изброени. Законът също така има за цел да предотврати смесването на фалшив с естествен мед.

ЕК стартира Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство

В речта си за състоянието на Европейския съюз през 2023 г. председателят  на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейската комисия ще започне стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. В изказването си тя подчерта:

„Българско бяло саламурено сирене“ е вторият регистриран млечен продукт със защитено наименование за произход

„Българско бяло саламурено сирене“ е признато от Европейската комисия за Защитено наименование за произход, съобщава пресслужбата на МЗХ. Това стана с публикуването на Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1571 на Комисията за вписване на наименование в регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания („Българско бяло саламурено сирене/Bulgarsko byalo salamureno sirene“ (ЗНП)) в Официалния вестник на ЕС, брой L 192 от 31.07.2023 г.

Европейски зелен пакт: по-устойчиво използване на природните ресурси на растенията и почвите

Днес Комисията прие пакет от мерки за устойчиво използване на ключови природни ресурси, които също така ще укрепят устойчивостта на продоволствените системи и селското стопанство в ЕС.