Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.
Европейската комисия обяви началото на два конкурса, посветени на иновациите и творчеството, вдъхновени от Новия европейски Баухаус (НЕБ): петото издание на наградите „Нов европейски Баухаус“ и новите насърчителни награди „Нов европейски Баухаус за малки общини“ в селски райони или с под 20 000 жители.
Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на 2023-2027 г. Целта е да бъдат разнообразени икономическите дейности и да се насърчи развитието на алтернативни производства в малките населени места на страната, като се стимулират и възможностите за внедряване на иновации.
Министерство на земеделието и храните обявява прием за подготовка на проекти за иновации в земеделието с бюджет от близо 2 млн. лева. Целта е да се предостави възможност за подпомагане на процеса на сдружаване за реализация на идеи за новаторски проекти (първа стъпка). Максималният размер на допустимите разходи за един одобрен проект е 29,3 хил. лева, като финансовата помощ възлиза на 100% от одобрените разходи.
По време на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство в Люксембург България подкрепи текста на Заключения на Председателството на Съвета на ЕС относно бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. Заключенията на Унгарското председателство бяха подкрепени от 26 държави членки, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Европейската комисия отпусна над 380 милиона евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата. Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци, съобщиха от ЕК.
Европейската комисия одобри две български схеми за държавна помощ от приблизително 84 милиона евро (164 милиона лева) за подпомагане на производителите на зърно и маслодайни култури и приблизително 84,9 милиона евро (166 милиона лева) за подпомагане на земеделските стопани в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемите бяха одобрени съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и на 2 май 2024 г.
От 1 до 15 октомври 2024 г., организации на производители в сектор „Мляко и млечни продукти“ могат да подават заявления за финансиране на нови оперативни програми по Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Р. България за периода 2023 – 2027 г. Изпълнението на новите оперативни програми ще започне от 1 януари 2025 г.
“Европейската комисия одобри без забележки седемнадесетото изменение на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г. и над 90 млн. евро ще бъдат реализирани за инвестиционни проекти.” Това заяви в Брюксел пред медии министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов. Той допълни, че преразпределението на средствата е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще гарантира балансирано и ефективно насочване на финансовия ресурс по Програмата, в съответствие със заложените стратегически цели и приоритети на национално и европейско ниво. Средства бъдат прехвърлени към подмерки 7.2, 4.1 и 4.2 от ПРСР 2014-2020 г. Това преразпределение осигурява ефективно използване на средствата в съответствие с националните и европейски приоритети, като подпомага успешното завършване на програмния период.
Подсектор „Пчеларство“ ще получи финансова помощ по подмярка 22.1„Извънредно временно подпомагане за земеделски стопани, които са особено засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“ през 2023 г. Това заяви заместник-министърът на земеделието доц. Крум Неделков при откриването на 20-то издание на Международното изложение „Пчеларство – Плевен 2023“. „Освен секторно подпомагане, Министерството на земеделието оказва финансова подкрепа на бранша и при провеждане на събития като днешното. Всяка година се отделят между 1,5-2 млн. лева за такива изложения“, допълни още доц.