Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.
Европейската комисия обяви началото на два конкурса, посветени на иновациите и творчеството, вдъхновени от Новия европейски Баухаус (НЕБ): петото издание на наградите „Нов европейски Баухаус“ и новите насърчителни награди „Нов европейски Баухаус за малки общини“ в селски райони или с под 20 000 жители.
Проучване на „Евробарометър“ показва, че подкрепата за общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС е достигнала рекордно високо равнище. Обществената осведоменост за ОСП достигна най-високото си ниво от 2007 г. насам. Над 70% от анкетираните са съгласни, че чрез ОСП ЕС успешно изпълнява ролята си за осигуряване на безопасни, здравословни и устойчиви храни с високо качество.
Европейската комисия (ЕК) публикува проучване, в което се оценява потенциалът за смекчаване на последиците от изменението на климата на 19 стратегически плана по Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023—2027 г. В него се стига до заключението, че тези планове имат потенциала да допринесат значително за целите в областта на климата в поземления сектор с прогнозен потенциал за смекчаване на последиците до 31 милиона тона CO2e (еквивалент на въглероден диоксид) годишно, главно за улавяне на въглерод и намаляване на емисиите от почвата, пише ЕК на официалната си страница.
Европейската комисия отпусна над 380 милиона евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата. Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци, съобщиха от ЕК.
След тежки сътресения и висока нестабилност през предходните години селскостопанските пазари в Европейския съюз (ЕС) показват положителни признаци на стабилизиране, тъй като разходите за суровини постоянно намаляват през последните месеци, а инфлацията при храните се връща към умерени темпове. Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.
Ясни са осемте победители в третото издание на Европейските награди за биологично производство. Те бяха обявени на 23 септември в Брюксел по случай Деня на биологичното производство в Европейския съюз. Тази година бяха получени близо 100 кандидатури, от които бяха избрани 24 кандидати от 11 държави членки. За първи път имахме и българско участие в лицето на биологичния животновъд Благовеста Василиева от „Дивата ферма”, която беше номинирана в категорията за био дама фермер.
“Европейската комисия одобри без забележки седемнадесетото изменение на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г. и над 90 млн. евро ще бъдат реализирани за инвестиционни проекти.” Това заяви в Брюксел пред медии министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов. Той допълни, че преразпределението на средствата е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще гарантира балансирано и ефективно насочване на финансовия ресурс по Програмата, в съответствие със заложените стратегически цели и приоритети на национално и европейско ниво. Средства бъдат прехвърлени към подмерки 7.2, 4.1 и 4.2 от ПРСР 2014-2020 г. Това преразпределение осигурява ефективно използване на средствата в съответствие с националните и европейски приоритети, като подпомага успешното завършване на програмния период.
България иска от Европейската комисия да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца заради наблюдаваните негативни пазарни тенденции в резултат на вноса от Украйна. Процедурата за подготовка на писмено искане към Комисията вече е стартирала.
Европейската комисия (ЕК) създаде интерактивен инструмент, предлагащ ясна и разбираема информация за устойчивостта в селското стопанство. Компасът обединява 20 ключови показателя за трите измерения на устойчивостта в селското стопанство и селските райони. Това помага на потребителите бързо да разберат настоящото състояние на устойчивостта в селското стопанство и нейното развитие във времето.
„Необходимо е да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани, с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях“, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на съвместен брифинг в Министерски съвет с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев. Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор „Земеделие“ у нас. Той посочи още, че целта е да се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите.