Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

био

Обявени са финалистите за наградите на ЕС за органични продукти за 2023 г.

Еврокомисията обяви финалистите на изданието за 2023 г. на Европейските награди за органични продукти. Избрани са трите най-добри проекта за всяка от 8-те индивидуални награди, което прави общо 24 финалисти от 11 страни от ЕС, съобшиха от представителството на ЕК.

Финалистите са избрани от набор от близо 100 кандидатури от цяла Европа, с по-голямо присъствие от Централна Европа и Балтика в сравнение с миналата година.

Победителите ще бъдат обявени на официалната церемония по награждаването, която ще се проведе в Брюксел на 25 септември.

МЗХ публикува за обсъждане проект на Национален план за развитие на биологичното производство до 2030 г.

Министерството на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Националния план за развитие на биологичното производство до 2030 г.  Той определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на дългосрочно и устойчиво развитие на биологичното производство в страната, в съответствие с европейското законодателство.

Отбелязваме международния ден на биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва от 1995 г. в деня, в който влиза в сила Международната конвенция за биологичното разнообразие.

Второ издание на наградите на ЕС за биологично производство

След успеха на първото издание на наградите на ЕС за биологично производство е отворена покана  за кандидатстване за второто му издание, съобщиха от ЕК. Своите кандидатури можете да подавате до 14 май 2023 г. Наградите на ЕС за биологично производство отличават различни участници по веригата на биологичната стойност, които са разработили новаторски, устойчив и вдъхновяващ проект, водещ до реална добавена стойност за производството и консумацията на органични храни.

Биологичното земеделие в ЕС: десетилетие на растеж

Делът на земеделската земя в ЕС, отделена за биологично земеделие, се е увеличил с повече от 50 процента през периода 2012-2020 г., с годишно увеличение от 5,7 процента. През 2020 г. на 9,1 процента от селскостопанските площи в ЕС са били отглеждани култури по биологичен начин. Като цяло, макар и със значителни различия в държавите членки, органичните ферми са по-големи от конвенционалните и се управляват от по-млади мениджъри. Повтаряйки растежа на производството, продажбите на дребно на органични продукти са се удвоили в ЕС между 2015 г. и 2020 г.

Тенденциите и предизвикателствата пред реализацията на био продуктите

„Предизвикателствата, които познаваме от България, се споделят до голяма степен и от другите държави членки, включително и такива с голям процент на биологично сертифицирани площи от страните от Централна и Източна Европа”, заяви заместник-министър Събев.