Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

EU

Оценка на потенциала на стратегическите планове по ОСП за смекчаване на последиците от изменението на климата

Европейската комисия (ЕК) публикува проучване, в което се оценява потенциалът за смекчаване на последиците от изменението на климата на 19 стратегически плана по Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023—2027 г. В него се стига до заключението, че тези планове имат потенциала да допринесат значително за целите в областта на климата в поземления сектор с прогнозен потенциал за смекчаване на последиците до 31 милиона тона CO2e (еквивалент на въглероден диоксид) годишно, главно за улавяне на въглерод и намаляване на емисиите от почвата, пише ЕК на официалната си страница.

ЕС инвестира над 380 млн. евро в 133 нови проекта по LIFE в подкрепа на екологичния преход в цяла Европа

Европейската комисия отпусна над 380 милиона евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата. Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци, съобщиха от ЕК.

Обявени са победителите в третото издание на наградите на ЕС за биологично производство

Ясни са осемте победители в третото издание на Европейските награди за биологично производство. Те бяха обявени на 23 септември в Брюксел по случай Деня на биологичното производство в Европейския съюз. Тази година бяха получени близо 100 кандидатури, от които бяха избрани 24 кандидати от 11 държави членки. За първи път имахме и българско участие в лицето на биологичния животновъд Благовеста Василиева от „Дивата ферма”, която беше номинирана в категорията за био дама фермер.

Обсерваторията на агрохранителната верига на ЕС започва работа за възстановяване на доверието и подобряване на прозрачността

Обсерваторията на агрохранителната верига на ЕС (AFCO) проведе първото си заседание днес. Неговата цел е да се разбере по-добре функционирането на веригата на доставки и да се осигури по-голяма прозрачност по отношение на цените, структурата на разходите и разпределението на маржове и добавена стойност, като същевременно се спазват правилата за поверителност и конкуренция. Създаването на тази обсерватория беше обявено за първи път през март 2024 г.

ЕК одобри българска схема за държавна помощ за земеделски стопани

Европейската комисия одобри българска схема в размер на приблизително 61,3 милиона евро (120 милиона лева) за подпомагане на земеделските стопани, производителите на зърно и маслодайни култури в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г., за да се подкрепят мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива.

ЕК стартира Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство

В речта си за състоянието на Европейския съюз през 2023 г. председателят  на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейската комисия ще започне стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. В изказването си тя подчерта:

Работата в мрежа е важна за успешното прилагане на политиката на ЕС за развитие на селските райони

Европейската комисия публикува проучване за приноса на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и Националните селски мрежи (НСМ) за прилагането на политиката на ЕС за развитие на селските райони. Тези две мрежи са довели до по-голямо участие на заинтересованите страни в ежедневното изпълнение на проекти за развитие на селските райони в периода 2014-22 г.

ЕК прие строги ограничения на остатъчните количества пестициди, за да защити опрашителите

На 02.02.2023 г. Европейската комисия прие нови правила, които, след като бъдат приложими, ще намалят максималните нива на остатъци (МДГОВ) на два пестицида в храните. Оценките на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) показват, че двата химикала, принадлежащи към групата на неоникотиноидните пестициди, клотианидин и тиаметоксам, представляват висок риск за пчелите и допринасят за глобалния спад на опрашителите. Поради тази причина употребата им на открито вече беше забранена в ЕС през 2018 г.

ЕК представя Обсерваторията за селските райони

Обсерваторията за селските райони е една от инициативите на Европейската комисия за изпълнение на Плана за действие за селските райони, придружаващ дългосрочната визия до 2040 г. Тя е достъпна онлайн и ще бъде доразвита във времето въз основа на обратната информация от потребителите и наличието на нови данни.

Биологичното земеделие в ЕС: десетилетие на растеж

Делът на земеделската земя в ЕС, отделена за биологично земеделие, се е увеличил с повече от 50 процента през периода 2012-2020 г., с годишно увеличение от 5,7 процента. През 2020 г. на 9,1 процента от селскостопанските площи в ЕС са били отглеждани култури по биологичен начин. Като цяло, макар и със значителни различия в държавите членки, органичните ферми са по-големи от конвенционалните и се управляват от по-млади мениджъри. Повтаряйки растежа на производството, продажбите на дребно на органични продукти са се удвоили в ЕС между 2015 г. и 2020 г.