Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените мнения и становища обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно мнението и становището на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган носят отговорност за тях.

EU

ЕК прие строги ограничения на остатъчните количества пестициди, за да защити опрашителите

На 02.02.2023 г. Европейската комисия прие нови правила, които, след като бъдат приложими, ще намалят максималните нива на остатъци (МДГОВ) на два пестицида в храните. Оценките на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) показват, че двата химикала, принадлежащи към групата на неоникотиноидните пестициди, клотианидин и тиаметоксам, представляват висок риск за пчелите и допринасят за глобалния спад на опрашителите. Поради тази причина употребата им на открито вече беше забранена в ЕС през 2018 г.

ЕК представя Обсерваторията за селските райони

Обсерваторията за селските райони е една от инициативите на Европейската комисия за изпълнение на Плана за действие за селските райони, придружаващ дългосрочната визия до 2040 г. Тя е достъпна онлайн и ще бъде доразвита във времето въз основа на обратната информация от потребителите и наличието на нови данни.

Биологичното земеделие в ЕС: десетилетие на растеж

Делът на земеделската земя в ЕС, отделена за биологично земеделие, се е увеличил с повече от 50 процента през периода 2012-2020 г., с годишно увеличение от 5,7 процента. През 2020 г. на 9,1 процента от селскостопанските площи в ЕС са били отглеждани култури по биологичен начин. Като цяло, макар и със значителни различия в държавите членки, органичните ферми са по-големи от конвенционалните и се управляват от по-млади мениджъри. Повтаряйки растежа на производството, продажбите на дребно на органични продукти са се удвоили в ЕС между 2015 г. и 2020 г.

Организациите на производителите имат решаваща роля в сектора на плодовете и зеленчуците в ЕС

Организациите на производители играят решаваща роля за поддържането и насърчаването на растежа в сектора на плодовете и зеленчуците в Европейския съюз. Това става, наред с други неща, чрез насочване на финансовата подкрепа от ЕС за бранша. Това е едно от заключенията на обобщаващото проучване на националните стратегии за устойчиви оперативни програми в сектора на плодовете и зеленчуците за периода 2013-2018 г., публикувано от Европейската комисия на 15.12.2022 г.

Новата обща селскостопанска политика ще отбележи началото си на 1 януари 2023 г.

Одобряването от Европейската комисия на 28-те стратегически плана (по един за всяка държава от ЕС и два за Белгия) бележи началото на новата обща селскостопанска политика, което ще бъде поставено на 1 януари 2023 г.

ЕК одобри Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г.

Европейската комисия одобри Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г. „Стратегическият план създава възможности и предоставя финансови инструменти за много широк набор от бенефициери като растениевъди, животновъди вкл. пчелари, биопроизводители, както и за лозаро-винарския сектор, общините в селските райони и други“ това коментира министърът на земеделието Явор Гечев след информацията от Брюксел за одобрение на Плана.

Одобрени са стратегическите планове на Естония и Латвия

Балтийските страни Естония и Латвия станаха поредните с одобрени стратегически планове за развитие на земеделието до 2027 година, съобщава Ag-Press.eu. За одобрените планове на двете страни се предвижда бюджет от общо 3,8 млрд. евро, в това число 1,1 млрд. евро за еко схеми и екологични цели и88 млн. евро за млади фермери, предаде сайта nivabg.com.

Европейски депутати предлагат внедряването на "интелигентни села" в ЕС и в България

България се нарежда на предпоследно място в ЕС по степен на навлизане на цифровите технологии, предаде БТА. Страната ни заема едва 26-то място сред 27-те държави членки в Индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото на Европейската комисия (DESI) през 2022 г., коментира евродепутатът Атидже Алиева-Вели тези резултати.

Една от основните цели на новата ОСП е модернизирането на селското стопанство и селските райони чрез иновации и цифровизация и чрез насърчаване на тяхното използване от земеделските стопани.

Европейски зелен пакт: Комисията предлага правила за по-чист въздух и вода

Комисията предлага по-строги правила относно замърсителите на атмосферния въздух, повърхностните и подземните води и пречистването на градските отпадъчни води. Качеството на въздуха и водата са от съществено значение за здравето на хората и екосистемите, предаде пресслужбата на ЕК.

Министрите на земеделието от ЕС близо до решение „за“генетично редактираните култури

На неформално заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в средата на септември в Прага се е обсъждало решение в подкрепа на прилагането на технологии за генетично редактиране на растенията в сектора, пише https://sciencebusiness.net/. Според източник на изданието от европейските институции, 20 от министрите са били „за“, а 6 са изразили опасения, че е нужно да се приложи подход, който гарантира, че крайният потребител е наясно с промените и са взети всички мерки за безопасност.